PRAGUE

UKŁADY FUNKCJONALNE

Czym jest projekt funkcjonalny?

Projekt funkcjonalny (inaczej rzut wnętrza z góry) to podstawa profesjonalnego projektowania zarówno wnętrz mieszkalnych jak i biurowych. Dzięki niemu można sensownie rozplanować przestrzeń z podziałem na strefy po to, aby lepiej spełniała swoje funkcje.

Projekt funkcjonalny pokazuje też zmiany, jakie zostały wprowadzone we wnętrzu – jego cały obrys, rozmieszczenie ścian działowych, umiejscowienie drzwi i ciągów komunikacyjnych oraz rozkład mebli i innych elementów wyposażenia. Umożliwia stworzyć wnętrze, które zapewnia pełny komfort domownikom oraz daje poczucie wolności i swobody.

Na czym polega etap przygotowania układów funkcjonalnych?

Przygotowanie układów funkcjonalnych to etap, który wymaga ścisłej współpracy architekta z klientem. Dlatego, że projekt funkcjonalny to indywidualny proces, czyli unikalna aranżacja przestrzeni zgodna z preferencjami i oczekiwaniami klienta.

W biurze projektowym Hirszberg zaczynamy najpierw od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z inwestorem. Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych elementów profesjonalnego projektowania wnętrz.

Podczas spotkania chcemy poznać jego oczekiwania i potrzeby, aby móc stworzyć projekt funkcjonalny „skrojony na miarę”. Przeprowadzamy szczegółową analizę ogólnych założeń dla projektu oraz ustalamy też kwestie budżetowe projektu.

Kolejnym krokiem jest wykonanie inwentaryzacji architektonicznej, czyli dokładnego pomiaru wnętrza w celu zminimalizowania ryzyka błędów i późniejszych problemów w trakcie aranżacji. Dopiero to pozwala nam przygotować co najmniej trzy wstępne wersje projektów funkcjonalnych. Te wszystkie prace koncepcyjne odkrywają i jednocześnie wydobywają potencjał każdej przestrzeni.  

Czas oczekiwania na projekt funkcjonalny jest różny w zależności od tego, jaki metraż mają pomieszczenia.